Pachuť ankety športovca roka... alebo oblečme si dresy (verz. II.)

Autor: Rastislav Šaling | 10.1.2017 o 9:38 | (upravené 17.1.2017 o 12:35) Karma článku: 4,76 | Prečítané:  1299x

Aké bolo zákulisie pri hlasovaní v ankete o najlepšieho športovca roka 2016? V čom je problém pri hľadaní spravodlivého a ako sa dnes často hovorí TRANSPARENTNÉHO hodnotenia našich športovcov? Riešia sa tu záujmy funkcionárov?

Ankety tohto druhu by v princípe nemali byť ani tak o súťaži, kto koho porazil v rebríčku,  ale o prejavení úcty a poďakovanie športovcom, ktorí svojimi výkonmi skvelo reprezentujú svoju vlasť.
O čom by som chcel písať a nad čím uvažujem, na základe určitých informácii, je to, čo sa vlastne udialo pred samotným vyhlásením ankety Športovec roka 2016, či niekto neurčil výsledky vopred, komu to v tom prípade prospeje a či tento spôsob presadenia je prospešný pre športovcov, alebo nebodaj sú športovci len prostriedkom na to, aby sa niekto, alebo niektorí mohli „zviesť“ na sláve a prípadne splniť určité plány a ciele športových spoločností, aj keď by to nemuselo byť na spôsob fair play, ale skôr v zmysle hesla účel svätí prostriedky.
Prečítal som si niekoľko reakcii novinárov ako aj priaznivcov športu na webových portáloch, sociálnych sieťach, ako aj v tlači. Azda je možne povedať, že cenu dostal športovec, ktorý po minuloročnom titule majstra sveta potvrdil svoju dominanciu aj na olympiáde v Riu. To je v poriadku. Matejovi Tóthovi to určite všetci prajeme. Ale napriek tomu sa pre mnohých zdá, že ocenenie je senzáciou (viacero novinových titulkov) a mnohí čakali na tomto pomyselnom slovenskom športovom tróne Petra Sagana.
Už na druhý deň po vyhlásení som si kúpil HN a náhodou tam našiel článok o tejto udalosti aj s odôvodnením, prečo nie Sagan ale Tóth. Odporčam všetkým prečítať si ho. Novinár tam uvádza veľmi zaujímavé dôvody. Opakuje sa a porovnáva zlato z Ria a úspech na tomto podujatí. Čo ma  ale viac prekvapilo je jeden z bodov, kde sa píše o skromnosti, charizme a celkovom rozhľade Tótha. (zrejme v protiklade k Saganovi), a to je jedna z vecí ku ktorej sa chcem vyjadriť. Ak sa popisuje aj mimošportový a spoločenský prínos (už otázne je, prečo ho pliesť do ankety o športových výkonoch) nie je možné nespomenúť viacero faktov. Rozoberme si Sagana z hľadiska jeho popularity nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Koľko má fanúšikov na funpage na Facebook-u - takmer milion. Jeho ochota v podpore detí? Nech si zistia novinári, koľko detí sa každoročne zúčastňuje na Detskej Tour Petra Sagana, kde sa vlani dokonca osobne zúčastnil (Sv. Jur), aj napriek obrovskej vyťaženosti a príprave na OH v Riu. Podpora klubu na výchovu telentov cyklistiky - Akadémia Petra Sagana. To, že trval na tom, aby mal okolo seba v novom tíme BORA toľko Slovákov, nie len pretekárov, hoci by bez tejto podmienky bol zrejme ešte vyššie platený a zrejme aj u iných klubov chcený. Na to všetko si už nemenovaný novinár v HN nespomenul? Alebo to nevie? Že rozhodla charizma, toto nie je náhodou ona? Ďalej koľkokrát v roku si Peter vybojoval ocenenie športovca mesiaca? To, že si niekto drží formu celoročne a že sa nám možno zdá, že výsledky sú už samozrejmosťou nie je dôvod, aby sme ich nevyzdvihovali a nie je dôvod, aby sme uvažovali o tom, že niektorí ocenení už zrejme na takéto ocenenie nedosiahnu, tak im ho dajme teraz, keď je taká možnosť (veď sú Vianoce). Čo to má ale so športovým výkonom? Ak športový novinár napíše v článku po ankete, že Tóth vyhral kvôli olympijskému zlatu, nech mi niekto naozaj vysvetlí, aký je rozdiel medzi zlatom Mateja a bratrancov Škantárovcov, ktorí skončili až na 4. mieste a dokonca 2 hlasujúci novinári ich nedali ani do prvej desiatky (Ľuboš Vaško (RTVS) Juraj Vnuka (Plus 1 deň). Čo sa týka výpočtu úspechov a kritérií posudzovania kto je ten NAJ by naozaj mohol Peter Sagan, ale samozrejme skôr odborná (športová) novinárska obec, predkladať dlhý odpočet, čo sa mu podarilo obhájiť: titul MS (pred Petrom iba piati cyklisti v histórii titul obhájili) titul ME, dve víťazstvá v oficiálnych svetových rebríčkoch, titul svetového cyklistu za rok 2016, prvýkrát oblečený žltý dres na TdF. Už ako samozrejmosť berieme zelený dres. Prvé monumentálne víťazstvo a ďalších jedenásť víťazstiev od marca po september vo svetovej konkurencii, ktoré ani nespomínam. K víťazstvu v Dohe na MS v cestnej cyklistike by som rád uprel pozornosť nielen na fantastický individuálny výkon Petra Sagana, ale celého reprezentačného tímu (J. Sagana a M. Kolářa). Aspoň, že bol tento kolektív ocenený Slovenským zväzom cyklistiky v ich ankete.
Bol som na vyhlásení ankety v SND osobne a môžem povedať, že úroveň podujatia, program, kvalitní moderátori dávali tomuto vyhláseniu punc kvality a jednoducho malo to spád. Vládla príjemná atmosféra a čo ma teší nebola to len atmosféra počas oficiálneho programu, ale aj po jeho skončení, kde si navzájom športovci mali čo povedať a skutočne sa priateľsky stretnúť, pofotiť a porozprávať. Dovolím si povedať, že aj medzi športovcami bol ústrednou postavou s obrovským rešpektom Peter Sagan, ktorého publikum potleskom privítalo ako jediného už pri príchode do sály, veľa poklony sa ušlo aj od účinkujúcich - Majk Spirit, moderátorov aj športovcov Veroniky Velez Zuzulovej, ako aj od samotného Mateja Tótha po udelení titulu športovca roka. Nehovoriac o divákoch, ktorí ho vybrali za najlepšieho športovca.
Najväčší problém nevidím ani vo výsledku ankety, víťazstvu Mateja Tótha, ak by bol ten výsledok férový. Počul som viacero špekulácií, že tento titul bol pre Matej údajne na objednávku niektorých inštitúcií, ktoré radšej nechcem menovať, a za ich (ako to aj vyzerá) účinného lobbingu. To, že nejaký „odborný športový novinár“ dá Sagana na nižšie miesta ako na pomyselnom pódiu (zdokumentovaným faktom je, že 15 novinárov Sagana nedalo do Top 3!), hovorí o jeho kvalitách nie odborných v oblasti športu, ale skôr ľudských. Áno, zrejme niekto v tejto ankete potreboval znížiť šance Sagana pred Matejom a zrátať mu možno aj to, že napríklad na minuloročné vyhlásenie Športovca roka sa neunúval osobne.
Získal som pocit, že zrejme niektorí novinári uvažujú v tom duchu, že športovci sú tí, ktorí sú tu pre nich a musia sa podriaďovať ich pravidlám a byť viac menej ako prostriedky k ich zviditeľneniu.
Za našou hviezdou cyklistiky sú ochotní zahraniční novinári cestovať tisíce kilometrov, aby poznali jeho, ako aj ľudí, s ktorými sa k takýmto výsledkom dopracoval. Ako si Sagana vážia zahraniční športoví novinári ukázali tí v rešpektovanom L'Équipe, ktorí Petra umiestnili na piate miesto v ankete Športovec sveta za rok 2016, rebríčka, ktorý zostavujú už štyridsať rokov.
Ocenenie Matejovi prajem, veľmi si ho vážim a nie len jeho, ale aj ostatných športovcov , rovnako aj tých s handikepom. Všetci skvelo reprezentovali našu vlasť, ale cenu si podľa všetkého nezaslúžia niektorí novinári a tí športoví funkcionári, ktorí zrejme nechápu princípy fair play, ktoré sa v športe ctiť musia. Ak hráme v duchu fair play, prečo Klub športových redaktorov presne nezverejnil, ako ktorý novinár hlasoval? Niečoho sa snáď boja? Toľko výziev tu už bolo v posledných dňoch.
Podobné polemiky sa v súvislosti s touto anketou neobjavili prvý rok. Možno by stálo za úvahu, aby niekto iný mohol v ankete športovca roka rozdávať karty, či by to boli samotní športovci, alebo široká verejnosť, keď už tzv. odborná novinárska obec to rozdáva podľa ťažko akceptovateľných a zahmlených kritérií. 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?